Kazuistiky cvičné
?
Ošetřovatelský proces u dítěte s akutní bronchitidou
Na standardní jednotku dětského oddělení byla přijata 4-letá dívka I. N. s matkou. Měla dráždivý kašel s rýmou, bez známek obstrukce v dýchacích cestách, a zvýšenou tělesnou teplotu - 37,3 °C. Při příjmu byla apatická a unavená. Stav výživy je dobrý.
Jde o opakovanou hospitalizaci, dívka před šesti měsíci prodělala akutní zánět bronchů se spastickou složkou, dostávala antibiotika, bronchodilatancia a kortikoidy, následně imunomodulancia. Dětský kolektiv nenavštěvovala, je doma s matkou.
Dívka byla uložena do zvýšené polohy, léky – antitusika a chemoterapeutika v sirupu užívala per os, ovzduší bylo zvlhčováno. Nosní kapky si nechala aplikovat pouze od matky. Tekutiny přijímala v dostatečném množství, preferovala čaj a ovocné šťávy, dostávala stravu pro batolata, ale jedla menší porce.
Změny ve vyprazdňování zaznamenány nebyly. Tělesná teplota byla druhý den v normě.
Nyní je dívka již 3. den hospitalizovaná. Dostává mukolytikum a expektorancium, matka s ní provádí 2x denně inhalaci.
Rýma přetrvává, je hlenohnisavá. Dívka má problémy se smrkáním. Sekret jí vytéká z nosu nebo jej polyká. Kašel je nyní s expektorací. Sputum částečně vyplivuje nebo polyká.
Dnes odpoledne v 16 hodin zvracela, obsah byl hlenový. Matce se zatím nepodařilo dívku naučit smrkat.
Dívka je stále unavená, hraje si jen občas s panenkou nebo poslouchá pohádky. Přes den pospává, několikrát za noc ji budí kašel a rýma.