Kazuistiky cvičné
?
Ošetřovatelský proces u pacienta po koronarografii
Lékařské diagnózy
- ICHS
- Arteriální hypertenze II. stupně
Terapie
- Karditonikum nemá být kardiotonikum?
- Antikoagulancia
- Antihypertenzivum
- Diuretikum
Dietoterapie
Monitoring
- TK, P každé 2 hodiny po dobu 8 hodin (poté 2krát denně)
- Kontrola třísla
- Kontrola dodržování léčebného režimu
VYŠETŘENÍ PROVEDENÉ V RÁMCI PŘÍPRAVY KE KORONAROGRAFII
- Hematologické vyšetření krve – krevní obraz
- Hemokoagulační vyšetření krve – INR, APTT
- Biochemické vyšetření krve – urea, kreatinin, Na, K, Cl, ALT, AST, AP, GMT, glykemie
- EKG
Záznam informací z rozhovoru s nemocným
Pacientka A. N. byla přijata na interní kardiologické oddělení k plánovanému výkonu – koronarografii. Pacientka je zde hospitalizovaná opakovaně, předešlé hospitalizace byly obvykle akutní pro bolesti na hrudi. Při poslední hospitalizaci se rozhodlo o provedení plánované koronarogroafie. Pacientka byla poučena lékařem o přípravě, průběhu a péči po vyšetření. Den před vyšetřením proběhly odběry krve (hematologické, biochemické vyšetření), EKG, pacientka byla znovu poučena o přijímání stravy a tekutin, bylo připraveno místo vpichu (oholení třísel).
Pacientka je nyní 3. den hospitalizovaná, 1. den po výkonu. Paní je 63 let, žije s manželem, oba jsou v důchodu, žijí v rodinném domku.
Pacientka se dnes necítí ,,ve své kůži“, vadí jí omezená pohyblivost a upoutání na lůžku vlivem léčebného režimu (pacientka musí dolní končetinu držet v extenzi a zachovávat klidový režim na lůžku). Pacientce nečiní potíže nařízení dodržovat.
Dietu žádnou nedodržuje, snaží se vést zdraví způsob života. Nyní jí ale vadí poloha, v které je nucena jíst, proto dnes nejí celé porce a nemá takovou chuť k jídlu.
Pacientka je nucena se dnes vyprazdňovat na lůžku za použití podložní mísy. Na stolici byla před dvěma dny, doma se pacientka vyprazdňovala každý den.
Paní si stěžuje na porušený spánek, obvykle spí na břiše. Ráno se cítila unavená, nevyspalá. Pacientka je vlivem léčebného režimu upoutaná na lůžko, je poučena a nařízení dodržuje. Komprese z třísla bude odstraněna dnes v 12.00 hodin (24 hodin po výkonu). Pacientka je plně soběstačná v rámci lůžka, potřebuje dopomoc při hygieně, vyprazdňování a jídle.
Pacientka nosí brýle, které používá a jež jí plně vyhovují. Brýle má nyní nasazeny.
Pacientka má na LHK zaveden periferní žilní katétr, který nejeví známky zánětu (Madon O), je plně funkční. V pravém třísle je místo vpichu kryto sterilním krytím s kompresivním obvazem. Obvaz je suchý a nekrvácí.
Paní udává bolestivost pravého třísla (viz Management bolesti).
Management bolesti
Lokalizace
: v místě vpichu
Propagace: -
Intenzita:
č. 2
Charakteristika: nedokáže charakterizovat
Co bolest vyvolává / zvyšuje?:
neví
Co bolest snižuje (relaxační techniky, úlevová poloha, analgetika)?:
bolest lze snést, proto ji nijak neřeší
Jak dlouhý je účinek analgetik?:
-