Kazuistiky cvičné
?
Ošetřovatelský proces u pacientky s ileofemorální flebotrombózou PDK
18letá dívka byla přijata kvůli trombóze pánevních žil vpravo, bez známek plicní embolizace. Před týdnem zjistila otok pravé dolní končetiny, stěžovala si na bolest dolní končetiny a pocit tíhy. Na ultrazvukovém vyšetření byla zjištěna hluboká žilní trombóza.
Pacientka byla hospitalizována na JIP, byla provedena lokální trombolýza se zprůchodněním žilního řečiště. Nyní je 1. den přeložena z JIP na standardní oddělení.
Pacientka dodržuje klid na lůžku. Na dolních končetinách má bandáže.
Udává alergii na Ampicilin. Během poslední doby neprodělala žádné jiné závažné onemocnění. Před 3 měsíci jí byla nasazena hormonální antikoncepce. Pacientka je kuřačka, denně vykouří asi 20 cigaret. Udává, že nevěděla, že kouření v kombinaci s hormonální antikoncepcí může přispět ke vzniku tohoto onemocnění. Nyní chce s kouřením přestat.
V současné době je bez dietního omezení, forma stravy je normální. Vypije zhruba 1-1,5 litru tekutin, nejčastěji čaj a minerálky. Váha 67 kg, výška 168 cm, BMI 23,8.
Na pravé ruce má v loketní žíle 3. den zavedenou periferní žilní kanylu, do které je podáván Heparin dávkovačem. Hodnocení dle Madona 0.
Stěžuje si na problémy s vyprazdňováním na lůžku. Vadí jí vyprazdňování na podložní míse.
Vyžaduje dopomoc při hygieně.
Má problémy s usínáním, vadí jí nemocniční prostředí, hluk a světlo.
Sama se cítí jako optimistka, největší omezení nyní pociťuje v nedostatečném pohybu. Žije s rodiči, kteří se zajímají o její zdravotní stav a pravidelně ji navštěvují.