Diagnostika (Vyšetřovací metody)
?
Fotonová emisní tomografie mozku (SPECT)
Princip
Emisní tomografie (SPECT) perfuze mozku je neinvazivní metoda k trojrozměrnému zobrazení změn prokrvení kůry mozkových hemisfér, mozečku a bazálních ganglií. Je využívána hlavně v neurologii, neurochirurgii a psychiatrii. Používají se vnitrožilně aplikovaná radiofarmaka, prostupující hematoencefalickou bariérou a fixující se v buňkách šedé hmoty mozkové. Vyšetření umožňuje na tomografických řezech posoudit a kvantifikovat krevní zásobení a viabilitu nervových buněk.
Klinické využití
Metoda slouží k odkrývání poruch prokrvení mozku při různých onemocněních.
- Cerebrovaskulární onemocnění
- Diferenciální diagnostika demencí (Alzheimerova choroba…)
- HIV encefalopatie
- Ložiskové epilepsie
- Traumatické poškození mozku
- Psychiatrická onemocnění
- Průkaz mozkové smrti
Kontraindikace
- Relativní kontraindikací je gravidita (provedení z vitální indikace je možné)
- Nespolupracující pacient
Příprava pacienta a průběh vyšetření
Pacient by neměl pít nápoje s obsahem kofeinu a jiné energetické nápoje, alkohol. Neměl by kouřit a užívat léky, o kterých je známo, že ovlivňují mozkové prokrvení. Otázku vysazení léků je vhodné před vyšetřením konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Před aplikací radiofarmaka:
Ujistit se, že pacient je schopen spolupráce během vyšetření (ležet bez pohybu 30-60 minut). Je-li nezbytná sedace, měla by být podána přinejmenším 5 minut po aplikaci radiofarmaka. Pacient by se měl těsně před zahájením vyšetření vymočit (z důvodu maximálního komfortu při vyšetření). K dosažení stabilního prostředí v době aplikace radiofarmaka a doby jeho akumulace v mozku je nutné dodržet tato pravidla: umístit pacienta do tiché a polozatemnělé místnosti, zavést 10-15 minut před aplikací radiofarmaka i.v. kanylu (při aplikaci radiofarmaka i.v. pacient nebude cítit žádnou bolest, lze aplikovat léky i.v. v případě potřeby), uložit pacienta do pohodlné polohy (nejlépe vleže na zádech s fixací hlavy), informovat pacienta, že má ponechat zavřené oči (nebo použít masky k zakrytí očí), neucpávat uši, pacient by neměl mluvit, číst a pohybovat se přinejmenším 5 minut před a 5 minut po aplikaci radiofarmaka, nekomunikovat s pacientem přinejmenším 5 minut před a 5 minut po aplikaci radiofarmaka, zaznamenat jakoukoliv událost, která by mohla ovlivnit regionální mozkovou perfuzi během aplikace radiofarmaka (například pohyb nebo mluvení pacienta…). Dobré je dodržovat stejné prostředí a pravidla při všech vyšetřeních mozkové perfuze. Princip spočívá v omezení rušivých podnětů zvukových, optických, čichových a motorických.
Péče o pacienta po vyšetření
Není nutná. Pacient má periferní žilní katétr, který je podle potřeby ponechán.
Měl by přijímat dostatečné množství tekutin a omezit kontakt s malými dětmi.
Související lékařské diagnózy: