Edukace
?
Edukace klienta s Crohnovou chorobou
Crohnova choroba je chronický nespecifický zánět kterékoliv části zažívacího traktu a postihuje stěnu trávicí trubice ve všech jejích vrstvách. Při déletrvajícím postižení tenkého střeva se objevuje hubnutí, průjmy či poruchy průchodnosti střeva. Příznaky onemocnění se střídají s obdobím plného zdraví. Crohnova choroba se může vyskytnout v jakémkoliv věku. Nejčastěji se však vyskytuje mezi 20.-30. rokem života. Postihuje stejně muže a ženy.
- Mezi hlavní rizikové faktory patří dědičnost, kouření a strava chudá na vlákninu.
- Zásadní diagnostický význam má přesné stanovení rozsahu postižení trávicí trubice pomocí radiodiagnostických metod (enteroklýza, irigografie), endoskopie (celého zažívacího traktu) a ultrazvukové vyšetření střeva.
- Bolest patří k prvním příznakům Crohnovy choroby. Nejčastěji je to v pravém podbřišku či v okolí pupku. Bolesti mohou být trvalé nebo mohou po čase vymizet.
Dalším výrazným příznakem je porucha vyprazdňování. Mohou se vyskytovat průjmy. Ve stolici se může objevit příměs krve a hlenu.
Celková únava, slabost, schvácenost, váhový úbytek a zvýšení tělesné teploty jsou další doprovodné příznaky.
- Crohnova choroba a komplikace. Komplikace se mohou vyskytnout ve střevě a i mimo střevo.
- Vznik píštělí:
- perianálních – v okolí análních otvorů
- do močového měchýře či močovodu následnou pyelonefritidou
- do vaginy
- na povrch těla
- Stenózy. Vznikají v důsledku dlouhodobého hnisání nebo jsou vyvolané tlakem zánětlivého infiltrátu, který vede k ileu (neprůchodnosti střevní) nebo kompresi močovodu s následnou hydronefrózou.
- Mimostřevní komplikace. Artritidy (záněty kloubů) a kerotokonjuktivitidy (záněty spojivek).
- Léčba je farmakologická a chirurgická.
- Konzervativní léčba. V akutní fázi dieta bezezbytková nebo přechodně parenterální.
- Přednostně je používán lék Pentasa, dále
- kortikosteroidy,
- sulfonamidy,
- ATB širokospektrá (v akutní fázi)
- spazmolytika (uvolnění spazmu – bolesti)
- substituce železa, vitamínů a minerálů.
- Chirurgická léčba se provádí jen u komplikací.
- Strikturoplastiky (šetrné uvolnění zúžených částí střeva).
- Resekce střeva (odstranění postižené části střeva).
- Ileostomie (vyústění tenkého střeva na povrch).
- Kolostomie (vyústění tlustého střeva na povrch) kromě odstranění části střeva.
1. Edukační dg.
- Ochota doplnit deficitní vědomosti
- Ochota ke zlepšení léčebného režimu
- Ochota ke zlepšení výživy
- Ochota zlepšit zvládání zátěže
2. Edukační cíle
- Kognitivní oblast:
- Klient zná komplikace, které mohou nastat.
- Klient chápe zajištění bezpečného prostředí.
- Klient ví, jakou má dodržovat dietu.
- Psychomotorická oblast:
- Klient rozvíjí maximální nezávislost v aktivitách denního života.
- Afektivní oblast:
- Klient se účastní sociální interakce – návrat pocitu „užitečnosti“ ve společnosti.
- Klient pociťuje sounáležitost s rodinou – úspěšná funkce rodiny a adaptace na nové podmínky.
3. Edukační intervence
- a. Uvést klienta do problematiky – seznámit ho s onemocněním
- Zajistěte, aby se klient dozvěděl co nejvíce o své chorobě všeobecně a její závažnosti v konkrétním případě. V průběhu choroby se bude klient radit s různými lékaři, doporučte klientovi, aby si vedl záznamy o každém vyšetření a o každé operaci. Klient musí vědět, kdy, jak a čím se léčil, jak se onemocnění vyvíjelo. Důležitý je záznam každého léku, který byl užíván i nebyl tolerován.
- Motto: „Čím více budete svou chorobu kontrolovat Vy, tím méně bude do Vašeho života zasahovat ona.“ (J. Schölmerich, 1998)
- Chronické onemocnění je těžké břemeno pro nemocného, jeho rodinu i jeho lékaře. Crohnova choroba je pojmenována po americkém gastroenterologovi, který ji první popsal: Jmenoval se Burill B. Crohn. Tato choroba může postihovat kterýkoli oddíl trávicího traktu od úst až po konečník. V závislosti na postiženém oddíle se pak nazývá Crohnova ileitida, kolitida, ileokolitida nebo enteritida.
- Varovné příznaky při Crohnově chorobě:
- bolesti břicha, teploty, průjmy většinou bez krve (3-6 stolic) a hubnutí
- bolest je popisována jako tlaková v pravém podbřišku
- charakteristické jsou výrazné střevní zvuky, nadýmání a říhání
- Varovné příznaky mimo střevní oblast:
- bolesti kloubů, záněty oka, kůže a sliznic, bolesti v zádech a ledvinách
- b. Poučit klienta o dietě
- Pitný režim. Zahrnuje denně vypít 2000 ml tekutin. Nedoporučuje se pít káva, černý čaj a alkohol.
- Dieta u Crohnovy choroby je důležitou součástí léčby. Strava musí být vyvážená, pestrá, musí dodávat dostatek energie, ale musí být lehká a dobře stravitelná.
- Dieta v akutním stavu se podává bezezbytková, tj. bez obsahu vlákniny. Mnohdy musí lékař zvolit jako léčebný postup aplikaci výživy parenterálně (mimo střevo – i.v. do žíly).
- Dieta po odeznění akutního stavu. Vhodná je potrava, která nezatěžuje zažívací trakt a má omezený obsah vlákniny:
- ovoce a zelenina spíše lehce dušená
- celozrnné pečivo, rýže, pohanka – pokrmy z rýže mají protizánětlivé účinky a mohou se konzumovat několikrát do týdne
- mléčné výrobky jsou vhodné kysané, nedoporučují se plísňové sýry
- maso pro obsah železa (u někoho může vyvolávat zácpu)
- Nemocný by se měl vyvarovat potravin, které dráždí zažívací trakt
- kofein
- kukuřice
- čokoláda
- vejce
- koření
- potraviny s umělými sladidly a konzervačními látkami
- Vhodnější způsob úpravy potravy
- Nevhodné způsoby úpravy potravy
- Není vhodná konzumace alkoholu a kouření!
- Potravinové doplňky
- Železo. Při onemocnění dochází ke krvácení do střeva a nemusí se vždy projevovat viditelnou přítomností krve ve stolici. Protože ztráta krve představuje i ztrátu železa, může krvácení vyvolat chudokrevnost z nedostatku železa. Bez železa nemůže organizmus obnovit červené krvinky.
- Vitamín B12 se při Crohnově chorobě vstřebává až v dolní části tenkého střeva (v ileu), a proto je jeho absorpce postižena.
- Vitamín C pro svůj antioxidační účinek. Při vleklých zánětech dochází k uvolňování volných radikálů.
- Lactobacillus acidophilus obnovuje střevní mikroflóru.
- Doporučení lékaře a výživového poradce
Byla vydána kniha: KOHOUT, Pavel; PAVLÍČKOVÁ, Jaroslava. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida: Rady lékaře, průvodce dietou. 1. vyd. Praha: Forsapi, 2006. 80 s. ISBN 80-903820-0-2.
První část obsahuje podrobné informace o onemocnění a v druhé části jsou recepty vhodné pro pacienty s Crohnovou chorobou.
- c. Poučit klienta o aktivitě a fyzické námaze
- Chronický zánět střeva nesmí zabránit účasti aktivit dle vlastního výběru. Pouze v období silných zánětlivých projevů je vhodné se vyhýbat energeticky náročným a namáhavým činnostem.
- Je možné doporučit jakýkoli typ sportu. Pravidelné cvičení kloubů a svalů představuje velmi dobrý způsob, jak zabraňovat nežádoucím účinkům dlouhodobé medikamentózní léčby, zejména kortizolovými přípravky.
- Dovolená v zahraničí nepředstavuje problém. Záleží na destinaci. Zjistěte nutnost očkování. Z důvodu dlouhodobé medikamentózní léčby je nutné se vyvarovat alkoholu a slunění.
- Zaměstnání a profesní kariéra. Ve většině případů není nutné měnit zaměstnání s výjimkou případů, kdy se jedná o velmi fyzicky namáhavou práci. V období akutního vzplanutí nemoci bude klient v pracovní neschopnosti.
- Sexuální život ve většině případů není omezen. U žen v průběhu akutního vzplanutí onemocnění dojde k přerušení menstruačního cyklu. To je přirozená reakce, kdy organizmus hospodaří se silami. Při Crohnově chorobě mohou píštěle v oblasti řitě a pohlavních orgánů nepříznivě ovlivnit sexuální aktivitu. V případě výskytu píštěle neprodleně vyhledejte lékaře.
- Těhotenství nemá nepříznivý vliv na průběh onemocnění. Těhotenství je vhodné naplánovat tak, aby proběhlo v období, kdy se neočekává výrazná aktivita onemocnění.
- d. Poučit klienta o udržení dobré psychické kondice
- Povědomí, že trpíte chronickým zánětlivým onemocněním s přidruženými problémy, vyvolává emoční zátěž.
- Je důležité přijmout skutečnost, že trpíte chronickým onemocněním.
- Prospěšná je snaha vést aktivní a normální život, jak jen to je možné.
- V první řadě je nutné dodržovat medikamentózní léčbu a pravidelně podstupovat vyšetření pro zjištění stavu sliznice střeva.
- Svépomocné skupiny jsou vhodnou volbou, jak se vyrovnat s chronickou nemocí. Dochází k setkávání lidí, kteří se potýkají se stejnými problémy.
- e. Poučit klienta o možných komplikacích
- Zánět střevní sliznice je provázen zvýšením tělesné teploty. Důležité je informovat lékaře, dodržovat medikamentózní terapii, klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a častou výměnu osobního a ložního prádla.
- Otok střevní sliznice a fisury (trhliny). Charakteristickým projevem jsou průjmy. Při průjmu dochází k dehydrataci. Další komplikací je poraněná kůže v okolí konečníku. Vhodná je úprava stravy s dostatečným přísunem tekutin. O konečník pečujeme dobrou hygienou a doporučíme použití masti na ošetření okolí konečníku.
- Tvorba vředu na střevní sliznici. Prvním příznakem je bolest, dále nevolnost, říhání, nadýmání. Nezbytné je informovat lékaře. Možná je léčba konzervativní (medikamentózní) nebo chirurgická.
- Snížené vstřebávání živin provázené hubnutím. Vhodné je dodržování diety a suplementace potravinových doplňků.
- Fáze hojení se projevuje střídáním zácpy a průjmu.
- Stenózy (zúžení). Největším problémem je zácpa. Doporučíme nácvik vyprazdňovacího reflexu a vhodnou dietu. Při neúčinnosti lékař ordinuje šetrná laxantia, v poslední řadě klyzma.
- Obstrukce – ileus. V tomto případě dochází k zástavě motility střev a viditelné je vzedmuté břicho. Velmi nutné je vyhledat lékaře, nic nepřijímat ústy! Nemocný je připraven k chirurgickému výkonu.
- Píštěl, absces, perforace. Ve velmi závažných případech může dojít k peritonitidě (zánětu pobřišnice). Zánět je provázen intenzivní bolestí, mohou být změněny fyziologické funkce. Stejně jako u ileu je nutné vyhledat lékaře, nic nepřijímat ústy a nemocný je připraven k chirurgickému výkonu.
Související lékařské diagnózy:
Související ošetřovatelské diagnózy:
Související terapie:
Související kazuistiky: